poniedziałek, 18 lutego 2013

Blizny po operacji

 Po zdjęciu szwów lekarze standardowo zalecają stosowanie maści lub kremów na blizny pooperacyjne. Według najnowszych zaleceń międzynarodowych ekspertów* najlepszą profilaktyką blizn przerostowych są nowoczesne plastry silikonowe. Ich stosowanie można rozpocząć po chirurgicznym zamknięciu rany – gdy nacięcie pokryło się nabłonkiem.
Średnio co dziesiąty pacjent po przebytej operacji może być narażony na nieprawidłowe zabliźnianie rany. Wynikiem zaburzonego gojenia jest blizna przerośnięta, inaczej hipotroficzna. Jest zwykle czerwona, wypukła i gruba.
Za pacjentów wysokiego ryzyka uważane są osoby, u których już wcześniej rozwinęły się blizny nieprawidłowe. Drugą grupę stanowią pacjenci poddani zabiegom, w którym rozwój blizn jest częstym zjawiskiem - dotyczy to operacji piersi i klatki piersiowej.

Blizny pooperacyjne - leczenie

Przykład źle gojącej się blizny - blizna jest czerwona i wypukła
Terapia przy pomocy plastrów na blizny powinna być kontynuowana co najmniej przez miesiąc. W badaniach udowodniono, że po 2 miesiącach stosowania plastrów silikonowych na blizny, liczba blizn przerośniętych zmniejszyła się 2,5 krotnie.
Leczenie blizny po operacji przy pomocy plastrów z silikonem to wygodny i prosty sposób na zmniejszenie widoczności blizn i poprawę ich wyglądu. Co ważne zaraz po operacji - plastry łagodzą dolegliwości związane z gojeniem – takie jak swędzenie, napięcie skóry i ból.
Wielu pacjentów po operacjach wybiera plastry zamiast smarowania blizny maściami, ze względu na efekt i wygodę. Przyklejenie cienkiego plastra na bliznę zajmuję chwilę, nie wiąże się zabrudzeniem ubrania. Nie trzeba czekać aż maść się wchłonie, nie ma też ryzyka, że cała substancja lecznicza wetrze się w odzież, zamiast w skórę.

Plastry silikonowe można stosować np. po operacjach ginekologicznych, takich jak:
  • wytłuszczenie mięśniaków
  • histerektomia (usunięcie macicy)
  • wycięcie endometriozy
  • usunięcie torbieli
  • cesarskie cięcie
A także po innych operacjach, np. usunięciu nowotworu, operacjach plastycznych np. po operacji jamy brzusznej, powiększeniu piersi. Dzięki stosowaniu plastrów na blizny z czasem miejsce po operacji stanie się ledwo widoczne.

*International clinical recommendations on scar management. Mustoe TA, Cooter RD, Gold MH, Hobbs FD, Ramelet AA, Shakespeare PG, Stella M, Teot L, Wood FM, Ziegler UE; International Advisory Panel on Scar Management. Plast Reconstr Surg. 2002 Aug;110(2):560-71.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz